Чому дитина не хоче спати вночі? | Для дітей
Завантаження. Будь ласка зачекайте...

Чому дитина не хоче спати вночі?


07:00, 05.06.2024
Порушення сну є однією з найпоширеніших проблем у дітей та підлітків. Дослідження показують, що безсонням страждають майже 50% дітей. Однак медичний діагноз “порушення сну” встановлено у 4% дітей. Тому якщо у Вашої дитини простежують проблеми зі сном не варто впадати у паніку: причина може бути простою та легко усуватися.

83_3.jpg (37.75 Kb)
Для дітей

Порушення сну може бути симптомом певної хвороби або ж наслідком неправильної поведінки дорослих. До найчастіших причин розладів зі сном належать:

Стрес
Дитяча психіка надзвичайно легко піддається впливам стресу. В результаті, мозок перестає функціонувати правильно та дає команди організму виділяти гормони, які провокують безсоння. Наприклад, якщо батьки б’ють чи кричать на дитину, у неї “вмикається” інстинкт самозбереження ㅡ дитина не може дозволити собі заснути, бо у сні не зможе захистити себе. В результаті, організм не відпочиватиме, дитина буде роздратованою то розсіяною.

Схожою є ситуація із дітьми у підлітковому віці. Якщо у них проблеми в школі, конфлікти з однолітками чи вчителями, вони отримують негативні емоції вдома, то ці фактори однозначно матимуть вплив на сон. Такі переживання викликають надмірне збудження організму.

Нічні жахи
Нічні жахи ㅡ це поширений нападоподібний, періодичний розлад глибокого сну у дітей, що виникає з 12 місяців (хоча деякі джерела вказують на початок навіть у 6-місячному віці) до 5-річного віку.

Які причини нічних жахів? Найчастіше стресові події в житті дитини відповідають за їх появу. Вони також можуть бути спричинені температурою, недосипанням та прийомом ліків, що впливають на центральну нервову систему.

Найхарактерніший симптом нічних жахів ㅡ це сильний плач, страх уві сні і труднощі з пробудженням дитини. Однак можливі й інші симптоми, такі як часте серцебиття та прискорене дихання, а також пітливість.

Вживання медичних препаратів
Вживання деяких ліків провокує поганий сон у дитини. Серед цих ліків знаходяться, наприклад, антибіотики. Препарати виводять із організму корисні речовини, а також руйнують мікрофлору кишківника, що заважає повному засвоєнню вітамінів та мінералів. Таким чином, відбувається порушення певних процесів в організмів, і як наслідок отримуємо порушення сну. Уважно читайте інструкції від лікарських препаратів, які приймає дитина. В розділі “побічні дії” може бути вказане безсоння. В такому випадку варто пошукати аналог препарату або ж звернутися до лікаря-невролога за новим рецептом.

Психологічні проблеми
Психічні порушення сну переважають у дітей дошкільного та шкільного віку. Найпоширенішою причиною порушення сну у дітей є стрес. Він може посилити симптоми інших захворювань, таких як тривожні розлади, депресія та манія.

Причини порушення сну в дітей також включають:

- синдром дефіциту уваги;
- розумову відсталість;
- Синдром Дауна;
- аутизм;
- Синдром Туретта;
- Синдром Прадера-Віллі;
- синдром неспокійних ніг.

Фізіологічні проблеми
Порушення правильного функціонування організму внаслідок хвороби можуть спричинити безсоння. Навіть закладений ніс може впливати на якість сну дитини. У віці 0-6 років дитина часто хворіє, що може значним чином вплинути на процес засинання.

Патологічні проблеми
До патологічних проблем можна віднести страх дитини перед засинанням, який з’являється в результаті хвороби. Наприклад, дитина боїться засинати, тому що мочиться у ліжко.

До цього виду проблем також включають парасомнію. Парасомнія ㅡ це розлади, при яких спостерігається аномальна поведінка сну. Наприклад:

- сомнамбулізм, або лунатизм ㅡ це ходьба і виконання певних рухів під час сну з відкритими очима, але без усвідомлення;
- бруксизм ㅡ скрегіт зубів;
- порушення фаз сну.

Як допомогти дитині спати краще?
За останні два десятиліття було проведено безліч досліджень, що підкреслюють важливість сну для росту та нейро-поведінкового розвитку у дітей. Безсоння в дітей та підлітків призводить до втоми, лабільності настрою, дратівливості , порушення концентрації уваги та пам’яті, денної сонливості, порушення сімейного, соціального та шкільного функціонування. Щоб подолати або уникнути даної проблеми необхідно дотримуватися деяких правил.

Принципи гігієни сну для дітей
Сон дитини забезпечує її правильний ріст і розвиток. Розлади сну в дітей дошкільного віку переважно не вимагають медикаментозної терапії, варто лише створити правильні умови для сну:

- у дитячій спальні не повинно бути жодних світлових та звукових подразників;,
- потрібно встановити чіткий режим сну;
- необхідно ввести певні ритуали, які налаштовують дитину на сон ㅡ купання, читання і т. д.;
- варто уникати напоїв, що містять кофеїн;
- дитина повинна засинати у власному ліжку;
- потрібно обмежити використання планшетів, смартфонів, комп’ютера, телевізора,
- виконувати помірні фізичні навантаження протягом дня;
- вживати продукти багаті магнієм та вітаміном В6;
- контролювати емоції поряд з дитиною ― не кричати та різко не критикувати її;
- подбати про правильну вологість та температуру повітря;
- вилікувати захворювання дихальних шляхів.

Принципи гігієни сну для підлітків
У період статевого дозрівання дитини багато батьків стикаються із проблемою порушення сну у підлітків. Воно може мати різне походження: гормональне, психосоматичне, стресове.

Щоб мінімізувати вплив негативних чинників на сон підлітка, йому необхідно:

- займатися спортом;
- встановити чіткий режим активності та сну;
- не виконувати домашнє завдання пізно ввечері
- не перевтомлюватися;
- правильно харчуватися
- придбати ортопедичний матрац та подушку;
- обмежити використання гаджетів за дві години до сну.

Важливу роль у формуванні нормального сну дитини відіграють дорослі. Батьки повинні стежити за стосунками дитини з однолітками, розмовляти з підлітком та допомагати йому морально справлятися із проблемами. Щоб створити спокійну атмосферу у кімнаті дитини можливе також використання ароматичних ламп із олією лаванди.

Лікування безсоння в дітей
У більшості випадків, безсоння в дітей не вимагає медикаментозного лікування. Причини безсоння в дитини можуть бути пов’язані з природним фізичним та психічним розвитком. У немовлят причинами безсонних ночей можуть бути коліки або прорізування молочних зубів, а у підлітків ― гормони. Тут єдиним способом боротьби з безсонням є терпіння. Однак, якщо депривація сну має інше підгрунтя, перш за все слід подбати про гігієну сну дитини.

У старших дітей ефективним способом боротьби з безсонням є усунення денного сну та збільшення їх фізичної активності, відмова від продуктів що містять кофеїн. Також дуже важливий режим дня, щоб дитина прокидалася і лягала спати приблизно в один і той же час. Якщо ці дії не допомагають, варто вернутися до фахівця, ймовірно порушення сну спричинені психічними розладами (наприклад гіпнагогічні галюцинації та сонний параліч).

Теги:
Джерело

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть CTRL+Enter. Система Orphus
Імя:
E-Mail:
Коментар
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылки Картинка Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Вставка спойлера | Вставка email
Введіть код: *
captcha