Завантаження. Будь ласка зачекайте...

Материнське вигорання: що це таке та як його уникнути


20:20, 10.11.2015
Слово «вигорання» у багатьох викликає скепсис. Надто вже часто зустрічається воно останнім часом. Сьогодні говорять про вигоряння вчителів і лікарів, соціальних працівників і медсестер. Та говорити про материнське або взагалі про батьківське вигоряння набагато складніше, адже саме поняття «вигорання» відноситься перш за все до професійної сфери, а в нашому суспільстві досі широко не визнано, що материнство - це така ж професія, як і всі інші, якщо не складніша. Але якщо все-таки погодитися з тим, що мама не просто сидить вдома, а виконує обов'язки всіх вищеперелічених професій - адже для своїх дітей вона деколи і лікар, і медсестра, і вчитель, і адвокат, і навіть духівник, - то можна не дивуватися, що деякі симптоми вигорання їй добре знайомі.


Емоційне вигорання виникає тоді, коли людина піддається занадто великим і тривалим навантаженням в спілкуванні з іншими людьми (або однією людиною). Воно викликається тягарем відповідальності, необхідністю постійно співпереживати, вникати, допомагати, шукати спільну мову, нескінченно «виймати з себе» душевні сили і віддавати їх, іноді довго нічого не отримуючи у відповідь.

b20516908f6f2fa709190a2fb2baaade.jpg (34.9 Kb)

Процес вигорання проходить кілька стадій.

Перша стадія вигорання
На першій ми мобілізовані, зібрані, готові віддати все ... Але рано чи пізно сили закінчуються. Підступає втома, організм і психіка наполегливо вимагає відпочинку. Але зібравши волю в кулак, зціпивши зуби, людина через силу продовжує і далі віддавати, віддавати, віддавати, не піклуючись про поповнення «резервуару».

Друга стадія вигорання
У людей, що знаходяться у цій стадії вигорання, втомлений голос і немов би важкість у всьому тілі, коли важко навіть піднятися зі стільця. Постійна напруга не відпускає і тоді, коли, здавалося б, можна розслабитися. Всі думки - про справи, про проблеми, ніч не приносить полегшення, тому що сон порушений. Будь-який конфлікт надовго вибиває з колії, будь-яке зауваження сприймається вкрай болісно.

Третя стадія вигорання
Безмежна втома. Дратівливість. Плаксивість. Повна байдужість, що чергується з спалахами істеричного гніву. Більше нічого не радує, нічого не хочеться. Все втрачає сенс. Настає повне емоційне виснаження. Дитина «просто бісить», здається, що в ній немає нічого хорошого, «вона просто нами користується».

Четверта стадія вигоряння
На четвертій стадії вигоряння «приходить байдужість, цинізм, душевна черствість. Турбота замінюється контролем, співчуття - усезнанням і самовдоволеною впевненістю. Люди сприймаються вороже, всі вони здаються тупими, злісними, дрібними, негідними поваги і доброго ставлення. Людина стає підозрілою, недовірливою, від усіх чекає каверзи, нікому не вірить. Іноді це доходить до ступеня психозу, марення.

Причини материнського емоційного вигорання
Причин може бути багато. По-перше, банальна фізіологія - не можна не враховувати, що всі люди різні і запас міцності у них різний. Хтось більш витривалий і енергійний, хтось менш. По-друге, важливі установки і особистість матері. Якщо мати вважає, що все повинно бути ідеально, і будинок має блищати, і діти мають бути оточені турботою, причому всі і одночасно, то, природно, не встигаючи, вона буде відчувати себе нещасною і неспроможною, від цього впадати в нудьгу і заганяти себе ще більше. Якщо мати ставиться спокійно до якихось неминучих життєвих труднощів і не гризе себе зсередини - цього не відбувається.

Також величезне значення має сімейна ситуація. Турботливий чоловік, добрі стосунки в сім’ї. Або хоча б - відсутність якихось об'єктивно важких проблем, хвороб, матеріальних труднощів.

Всі фахівці сходяться на думці, що відпочинок для матері - не розкіш, а необхідність. Щоб уникнути емоційного вигоряння мама має навчитися відпочивати та знаходити час на себе.

Відпочивати можна по-різному. Багато багатодітних мам відпочивають над рукоділлям - вишивають, шиють, в'яжуть. Для когось найкращий відпочинок - просто полежати з книжкою, для когось сходити в ліс, а хтось вважає, що найкращий відпочинок - це робота.

Теги:
Джерело

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть CTRL+Enter. Система Orphus
Імя:
E-Mail:
Коментар
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылки Картинка Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Вставка спойлера | Вставка email
Введіть код: *
captcha