Завантаження. Будь ласка зачекайте...

Як зрозуміти, про що "говорить" малюк до 2 років?


10:00, 21.12.2015
Період з народження до року прийнято називати "домовним", оскільки в цей час здатність розмовляти і спілкуватися тільки формується, артикуляційний апарат - ротова порожнина, язик, зуби, гортань, глотка - тільки розвивається. Але бажання бути почутим, "розповісти" про свій стан, встановити контакт з мамою є навіть у новонароджених. Головне - слухати свого малюка і допомагати йому від звуку переходити до складу, від складу - до слова.

3-month.jpg (17.1 Kb)0-3 місяці

Період дитячих криків

Крики висловлюють різні функціональні стани, насамперед - дискомфорт. У них переважають звуки: а, о, у, уа, іа (Не такі виразні, як у дорослих, з носовим відтінком, тому вони називаються голосноподібними). Буває кілька видів криків: болю, задоволення, голоду, бажання спати і т. Д. Діти користуються криком дуже довго, навіть коли з'являються перші слова.

Спілкування з дитиною

Якщо малюк кричить, значить, йому не комфортно. Придивіться до малюка, ви помітите: спочатку він кричить деякий час, а потім чекає: прийде мама або не прийде? Потім він кричить ще голосніше і знову чекає. Коли його потреби задовольняються, у нього формуєтья певний стереотип поведінки. Так дитина вчиться спілкуватися з допомогою крику.

Заняття

Для початку важливо навчитися слухати малюка. До 3-го місяця життя, а іноді й раніше, мама вже може розрізняти
"інтонацію" криків. Навіть перебуваючи в іншій кімнаті, вона може визначити, чи хоче малюк їсти, спати, або йому просто нудно. Уважна мама завжди відрізнить "небезпечні" крики (коли терміново треба бігти на допомогу) від "безпечних" (коли дитина просто чимось незадоволена).

Важливо, щоб малюка оточували пастельні тони, м'які звуки, і разом з тим навколишнє його середовище повинно бути різноманітним. Адже саме через органи зору, слуху, дотику в мозок дитини надходить інформація про навколишній світ, а коли вона засвоюється, у дитини з'являється бажання говорити.

Емоційно- мовленнєвий розвиток полягає в проказуванні мамою тих звуків, які малюк вже вміє вимовляти. Вимовляйте голосні з різною інтонацією, з добрим і ласкавим виразом обличчя, щоб малюк добре бачив при цьому ваш рот.З 1,5 місяців додавайте звуки гугніння (гу, ги, агу, аги).

Особливості розвитку
До кінця першого місяця життя малюк вже здатний реагувати на звернення: перестає плакати,зосереджує свою увагу на дорослому, вимовляє голосноподібні звуки.

З'являється перша посмішка.

Якщо дитина занадто тиха, що не требує до себе уваги - це не так добре, як може здатися на перший погляд. У цьому випадку обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

3-6 місяців

Період гугніння

Цей період називають "гугніння", "агукання", "воркування". Голосні найбільше нагадують звук "а". Серед приголосних найчастіше вживаються г, к, н, тобто виходять звуки типу агу, ги, аги, ге, кхи. Цікаво, що малята багатьох національностей гугнять однаково.

Спілкування з дитиною

З'являються нові способи коммунікації. Це і напрямок погляду, і вираз обличчя, і посмішка. Малюк вже не просто гугнить, він чекає відповідної реакції, тобто намагається побудувати діалог! І цей діалог треба підтримувати, оскільки дитина вчиться координувати голос і погляд.

Заняття

Вимовляйте звуки, які дитина вже вміє вимовляти, і починайте промовляти прості склади (ма, та і т. д.), Так ви підготуєте малюка до наступного етапу його розвитку - періоду белькотіння.

Малюк намагається "відчути" мову. Для нього вкрай важливі ритм, інтонація, артикуляція різних звуків. Дозвольте маляті помацати ваші губи, коли ви будете йому щось говорити.

У 3 місяці активно розвивається хапальна функція рук. Це дуже важливий момент. Вчіть дитину брати іграшки лівою і правою рукою, перекладати з однієї руки в іншу, кидати і піднімати їх. Ці рухи підготовлюють руки до розвитку дрібної моторики.

Не відмовляйтеся від старої традиції співати перед сном колискові. Голос мами сприяє швидшому розвитку навичок мовлення.

Не забувайте також про дитячі віршики. При їх каждо? Денному повторенні у дитини раз? Вивается не тільки мова, але і па? М'яти. Через деякий час малюк буде сам піднімати ручки або плескати в долоні в потрібних місцях, а пізніше і повторювати за вами.

Особливості розвитку

У 3 місяці при "розмові" з дорослим малюк пожвавлюється і "агукає". Це є ознакою переходу від рефлекторних звуків до комунікації.

Коли дитина "співає" свої пісні, вона, як правило, дивиться в очі дорослим. Вона чекає спілкування.

Малюк дізнається знайомі голоси і лякається чужих гучних голосів.

6-10 місяців

Період раннього белькотіння

На початку даного періоду дитина вимовляє одні голосні звуки, близькі до "а". Дещо пізніше голосні - о, е, у, і. Ще пізніше перед голосними з'являються приголосні звуки - виходять окремі склади (ба, ма, та). Спочатку склади чуються рідко, маля вимовляє їх начебто випадково. Поступово вони зустрічаються в його промові все частіше, потім починають повторюватися у вигляді ланцюжків (ба-ба-ба-ба, ма-ма-ма-ма). Відмітна особливість белькотіння - нестабільність висоти і гучності звуків. Такі склади поки рано вважати справжніми словами, так як маля вимовляє їх для тренування голосового апарату і не співвідносить з реальними предметами або людьми.

Спілкування з дитиною

Перші склади набувають сенс завдяки мамі, яка чує в цих складах слова. Наприклад, дитина може вимовляти склади ма-ма, не наповнюючи їх смислом, однак по реакції матері він починає розуміти, що за допомогою цих складів він може покликати маму. І тоді вони стають повноцінним словом.

Малюк намагається наслідувати маму і використовує для цього доступні йому звуки і склади. З'являється "діалог" з мамою.

Заняття

Відповідайте дитині на його ж мові: вимовляєте склади (га-га, ба-ба, ка-ка), слова, що наслідують голосам тварин (ме, бе, ко-ко, пі-пі). З часом ланцюжки стануть довшими.

Попросіть дитину повторювати за вами окремі прості слова або склади, навіть якщо вона поки не розуміє їх сенсу. Це відмінний спосіб тренування артикуляційного апарату та підготовки до мови.

Називайте членів сім'ї одними і тими ж словами: маму - мамою, тата - татом, дитину - по імені. Так малюк швидше розбереться в ситуації. Інші слова можна називати "спрощено" (наприклад, "киця" замість "кішка", "ляля" замість "лялька"); за допомогою коротких слів малюку буде легше увійти в світ дорослих речей.

Як можна частіше показуйте дитині ті предмети, про які ви говорите, пояснюйте, для чого вони потрібні, описуйте їх. Звичайна іграшка "неваляшка" може надовго захопити дитину. А мама повинна розказувати, що ось "ляля" спить, а ось "ляля" встає.

Малюки обожнюють досліджувати обличчя, волосся, одяг дорослих. Терпеливо пояснюйте і показуйте дитині, де ніс, очі, вуха, а через деякий час вона сама буде показувати частини тіла на ваше прохання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 простих правил як привчити дітей до горщика

Намагайтеся підкріплювати свої слова різними жестами. Наприклад, "дай" - простягнути руку вперед; "До побачення" або "па-па" - помахати рукою; "Привіт" - кивнути головою. Дитина навчатиметься спочатку відтворювати якийсь жест, а потім вже повторювати слово.

Розвивайте дрібну моторику. Запропонуйте дитині помалювати пальчиком на запітнілому склі.

Особливості розвитку

У 5-6 місяців дитина здатна засвоювати інтонацію. Вона "співає", змінюючи інтонацію голосу.

До 6 місяців у багатьох дітей з'являється перший склад "ба" або "ма".

Після 8 місяців у дітей з'являється вказівний жест. Не соромте їх ("непристойно показувати пальцем"), а навпаки, всіляко заохочуйте. Це дуже важливий момент у розвитку, що передує появі перших слів. Адже перед тим, як називати предмети, треба навчитися їх показувати.

У віці 9-10 місяців малюк вже знає своє ім'я і з задоволенням відгукується на нього. Він також може знати назви багатьох побутових предметів, таких як горщик, фартух, чашка, і коли мама називає їх, починає шукати їх очима.

10-14 місяців

Період лепетних псевдослів

У 10-12 місяців в мові дитини з'являються ланцюги зі складів з різними приголосними (ва-ля, ма-ля, так-ля; па-на, па-па-на, а-ма-на, ба-ба -на і т. п.). Це означає, що дитина засвоює наголос, характерний для української мови.

Спілкування з дитиною

Побутове спілкування відіграє велику роль у розвитку дітей. Заохочуйте спілкування малюка з іншими членами сім'ї. Він повинен не тільки чути мамину мову, але й спостерігати за взаємовідносинами в сім'ї - це стане в нагоді йому в період дорослішання. Теми для розмови можуть бути самими різними. У цьому віці діти вже в змозі підтримувати бесіду, якщо мова йде про знайомих людей і предмети, тобто спілкування з ними являє собою діалог в повному розумінні цього слова.

Заняття

Саме в цей період слова для дитини починають знаходити сенс. Називайте всі речі своїми іменами: не "покладемо це ось туди»", а "покладемо чашечку в шафу".

Тренуйте м'язи губ і щік. Купіть собі беруші, а малюкові - різні іграшкові духові інструменти (свистульки, губні гармошки, флейти, дудочки). Надувайте мильні бульбашки, тільки при постійному контролі дорослих.

Корчити забавні пики - теж дуже корисно для тренування м'язів щік. Не соромтеся висовувати язик, зображати різні емоції (страх, радість, здивування), наслідувати тварин. Корисно будувати гримаси перед дзеркалом - так дитина швидше навчиться контролювати рух м'язів обличчя.

Не бійтеся "дитячих" слів. Малюкові набагато простіше користуватися такими словами, які нагадують сам предмет або цю дію, хоча б віддалено (ав-ав / гав-гав, бібі / бібіка, бух / бум і т. д.).

Читайте вірші "за ролями":

Дорослий: Гуси? Гуси.

Малюк: Га? Га? Га.

Дорослий: Їсти хочете?

Малюк: Так? Так? Так.

Для спільного читання старайтесь вибирати книжки з яскравими реалістичними картинками. Так дитині буде простіше пізнавати навколишній світ і співвідносити картинки з предметами (наприклад, очі у тітки на зображенні з очками у мами). Намагайтеся докладно описувати картинки. Наприклад, обговорюючи картинку з "кицею", розкажіть, що "кицька" любить пити молочко і вмиватися.

Особливості розвитку

У 10 місяців малюк вже використовує слова, наприклад: "ляля" - лялька, "баба" - бабуся.

Дуже важливий момент - поява так званих соціальних жестів (наприклад, "до побачення").

Близько року дитина вже розуміє і виконує прості інструкції ("не можна", "поцілуй маму", "помахай ручкою").

14-20 місяців

Період пізнього мелодійного белькотіння

Лепет дитини півтори-двох років, коли вона під час гри наслідує поведінку й мови дорослих, іноді називають "жаргоном". З боку здається, що дитина розмовляє, хоча насправді вона лише відображає характерні для дорослих інтонації, емоції, ритм.

Заняття

Продовжуйте розвивати дрібну моторику рук. Можна розкласти перед дитиною різні дрібні предмети (іграшки, камінчики, гудзики) і поставити перед нею завдання: скласти все в пляшку з вузьким горлечком. Природно, під час таких ігор ви повинні постійно знаходитися поряд з малюком і не зводити з нього очей, щоб він не проковтнув або не засунув собі в ніс який -небудь не великий предмет.

Ліплення і малювання також добре розвивають дрібну моторику. Вчіть дитину м'яти пластилін, відщипувати від нього шматочки, катати м'ячики та ковбаски. Для перших "шедеврів" чудово підходять пальчикові фарби. У годувалому віці досить того, щоб дитина освоїла текстуру фарб і паперу; не вимагайте від неї складних сюжетних композицій. Корисно також рвати газету, допомагати мамі ліпити пиріжки з тіста, перекладати ложки і т. д.

Багато малюків обожнюють ігри з водою. Запропонуйте дитині допомогти вам "випрати" її речі. Поки вона буде терти тканину, їй буде забезпечений масаж пальчиків.

Якщо у малюка є бажання, нехай він застібає всі застібки і липучки на своєму одязі сам. Не шкодуйте на це часу! Спочатку, звичайно, у нього буде виходити не все так легко, зате пальчики стануть спритними і гнучкими.

Особливості розвитку

Після року дитина здатна засвоювати звуковий склад слова.

У 1 рік дитина вживає 3-7 слів (як правило, прості слова складаються з двох одинакових складів: ка-ка, ам-ам, ням-ням, бі-бі, або з одного складу: кх - кішка або все м'яке і пухнасте, зя - не можна, ді - іди, піди, так - дай / віддай, бах, па - впав і т. д.), здатний розуміти окремі слова і співвідносити їх з конкретними предметами.

Лепет і мова - два абсолютно різних періоду розвитку. Коли дитина переходить до вживання слів, вона починає як би з нуля - з дуже обмеженого набору звуків. Тепер звуки набувають функцію, для якої вони існують в людській мові. Тому іноді може здатися, що раніше дитина активно розмовляла (белькотала), а потім перестала говорити взагалі.

Теги:
Джерело

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть CTRL+Enter. Система Orphus
#284  EvaRsoSaK - 2.11.2017 - 04:04
Привет всем всем. Подскажите, пожалуйста. Как найти
смысл жизни и быть полезной, счастливой?
Імя:
E-Mail:
Коментар
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылки Картинка Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Вставка спойлера | Вставка email
Введіть код: *
captcha