Що таке біполярний розлад і як розпізнати його у підлітків? | Для дітей
Завантаження. Будь ласка зачекайте...

Що таке біполярний розлад і як розпізнати його у підлітків?


11:00, 30.05.2020
Біполярний розлад — психічний розлад, що проявляється афективними станами: маніакальними і депресивними, а також змішаними типами, при яких у хворого спостерігають ознаки депресії та манії водночас, або швидка зміна симптомів гіпоманії та субдепресії. 2% дітей стикаються з біполярним порушенням у віці до 17 років. Як вчасно виявити порушення і дозволити дитині повноцінно розвиватися?

5850__41f_vcnr9yp.jpg (.47 Kb)


Батькам слід відокремлювати емоційну нестабільність, властиву організму, який підростає, від серйозних психологічних порушень, що вимагають звернення до фахівця. Одним з таких порушень може стати біполярний розлад, який важливо вчасно виявити і допомогти дитині подолати.

Ознаки біполярного розладу з маніакальним епізодом
- видаються надзвичайно щасливими або діють дуже нерозумно для свого віку;
- періодичні спалахи агресії;
- проблеми зі сном або безсоння;
- не відчувають втоми;
- проблеми з концентрацією уваги;
- говорять дуже швидко або намагаються говорити про різні речі одночасно;
- надмірна сексуальна активність;
- ризикована або імпульсивна поведінка;
- завищене его.

Ознаки біполярного розладу з депресивним епізодом
- відчувають себе дуже сумно чи пригнічено;
- регулярно плачуть;
- відчувають себе самотніми або ізолюють;
- скаржаться на головний біль або на біль у животі;
- почуваються винними та нікчемними;
- стривожені;
- роздратовані чи злі без відомих причин;
- нестабільно харчуються;
- відчувають брак енергії навіть з повноцінним сном;
- незацікавлені в улюблених раніше речах;
- романтизують смерть або замислюються про те, щоб забрати власне життя.

Які причини біполярного розладу?
Як і у випадку депресивних розладів, причини біполярного порушення складні – вони включають в себе взаємодію біологічних, психологічних та екологічних чинників. Однак спадкові чинники тут набагато важливіші. Було виявлено, що такий вид розладу нерідко зустрічається у одного з батьків і цілком може передаватися дитині. Так, наявність біполярного розладу у матері/батька, сестри чи бабусі у 6 разів підвищує ризики захворювання у дитини.

Ще однією причиною розладу є стресові ситуації. Пацієнти часто повідомляли, що перші симптоми захворювання виникали в результаті дії зовнішнього фактора – стресової події.

Лікування
У разі лікування біполярного розладу призначається комплекс заходів.  У разі постановлення такого діагнозу знадобиться медикаментозне лікування спільно з психотерапією і психоосвітою (включаючи батьків або опікунів).

Лікування препаратами передбачає призначення таких засобів:

стабілізатори настрою, роль яких полягає у підтримці настрою і активності дитини на рівномірному і стабільному рівні;

сучасні антипсихотичні препарати, які мають властивості, що стабілізують настрій, і в той же час діють на можливі психотичні симптоми;

антидепресанти в депресивному епізоді (самостійно рідко використовуються) у поєднанні зі стабілізаторами настрою;

залежно від тяжкості симптомів і реакції на лікування може знадобитися використання двох препаратів, які належать до різних фармакологічних груп.

Лікування біполярного розладу вимагає часу, систематичного і чіткого виконання всіх рекомендацій лікаря. Припиняти приймання ліків, коли ваша дитина почувається добре, – це величезна помилка. У такій ситуації симптоми швидко повернуться, а повторна стабілізація психічного стану може виявитися більш складною і тривалою.

Важливим елементом в лікуванні біполярного розладу є психоосвіта. Дитина та її опікуни отримують інформацію про те, як розпізнати тривожні симптоми і як діяти у разі їх появи, а також дізнаються принципи фармакологічного лікування.

Дітям і підліткам, які страждають на біполярний розлад, слід вести регулярний "гігієнічний" спосіб життя – піклуватися про правильний раціон харчування, достатню кількість відпочинку, фізичної активності, уникати непотрібних стресів.

Пам'ятайте! Біполярний розлад – це хронічне захворювання, яке часто починається в підлітковому і навіть дитячому віці.

Ризик рецидиву хвороби існує протягом усього життя. Тим не менш коректне лікування та дотримання вказівок лікаря дозволяє добре контролювати симптоми і дає можливість дитині повноцінно розвиватися.

Теги:
Джерело

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть CTRL+Enter. Система Orphus
Імя:
E-Mail:
Коментар
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылки Картинка Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Вставка спойлера | Вставка email
Введіть код: *
captcha